Jak na time management? Zkuste Eisenhowerův princip

169326133_530207981299479_4424480400646898935_n

Naučte se s časem hospodařit jednou pro vždy. Vyzkoušejte Eisenhowerův princip.

Práce až nad hlavu
Nakupí se vám mnohdy tolik práce a povinností, že ani nevíte, kde začít? Přeskakujete pak od jedné činnosti k druhé? Snažíte se zvládnout vše naráz a ještě více se stresujete?

Z této spirály by vás mohl vysvobodit Eisenhowerův princip, jedna z metod time managementu.

Generál Eisenhower

Autorem této metody time managementu je americký generál Dwight Eisenhower, který byl jako vrchní velitel pověřen úkolem připravit a provést invazi spojenců v Normandii v roce 1944. Když se přípravné práce akce rozjely, na stole generála se s blížícím se datem kupilo velké množství nejrůznějších úkolů. Zatímco by se jiní generálové začali pod tlakem hroutit, generál Eisenhower zachoval chladnou hlavu a úkoly si roztřídil dle principu důležitosti a naléhavosti.

Důležitost a naléhavost

Máte-li více práce, činností a povinností, které musíte udělat, je vhodné si je nejprve roztřídit dle důležitosti a naléhavosti. Jak na to?

  • Kategorie Udělej: Příprava na zítřejší test; úkol, který musí být odevzdaný do půlnoci… Zkrátka činnosti, které když neuděláte, nastane malér. Proto nejprve věnujte čas těmto aktivitám.
  • Kategorie Naplánuj: Náročná zkouška vás sice čeká až v červnu, ale je třeba s učením začít už teď. Učivo si proto rozplánujte a snažte se tento plán dodržovat. Do této kategorie patří činnosti, které vás posouvají vpřed.
  • Kategorie Deleguj: Patří sem rutinní činnosti, které vám berou čas a zároveň mají malou hodnotu pro splnění vašich cílů. Pokud je to možné, delegujte je na někoho jiného. Příkladem může být zametání bytu, umývání špinavého nádobí, nákup potravin či vyřizování reklamace.
  • Kategorie Eliminuj: Sem patří aktivity, které vám nic nepřináší, ale jsou naopak žrouti času. Zkrátka prokrastinace. Zatímco někteří prokrastinují hraním her na Playstationu, jiní se zase baví sledováním roztomilých videí s koťátky.

Jak si plánujete čas vy?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>