Ústní pohovor

Whats-the-Right-Way-to-Follow-Up-After-a-Job-Interview_1

Dostali jste se do ústní části příjímacího řízení (týka se 2. a 3. lékařské fakulty UK)? Tak to gratulejeme! A zároveň přidáváme pár postřehů k pohovoru.

Ústní část pohovoru není primárně zamýšlena jako znalostní zkouška. Koneckonců své znalosti jste již prokázali na testech. Ústní zkouška je pro komisi příležitostí si zájemce poslechnout a zhodnotit, jestli se povahově hodí pro studium medicíny a jestli jsou pro takové studium dostatečně vyspělí. Témata, o kterých se budete bavit jsou tedy spíše druhotnou záležitostí, nejdůležitější je mluvit ideálně pak mluvit rozumně.

Oficiální seznam témat u ústním pohovorům nikde nenajdete. Můžete se však podívat, která témata se objevovala v minulých letech například na 2.LF.

První dojem dělá hodně. A proto vejděte do místosti seběvědomě, nahlas pozdravte, pokud vám někdo z komise podá ruku, stikněte ji seběvědomě, žadnou leklou rybu. Určitě se vyvarujte rukoum v kapsách, ustrašeným pohledům nebo kuňkavým pozdravům. Členové komise musí na první pohled vidět, že tam prostě patříte :)

Na co se komise zeptá snad úplně každého je, proč chcete studovat medicínu. A vězte, že když budete ten den stoprvní, který odpoví “protože chci pomáhat lidem”, tak asi příliš nezabodujete. Připravte si odpověď na tuto otázku předem.

Neučte se odpovědi na jednotlivá témata nazpaměť s tím, že to tam potom odříkáte jako básničku. Tím rozhodně dobrý dojem neuděláte. Samozřejmě je fajn, když se blýsknete nějakým faktem, který víte, ale nezapomínejte že se nejedná o soutěž encykopedických znalostí, ale o rozhovor.

Velká část otázek je taková, že na ně neexistuje jedna jediná správná odpověď. Jsou to časo otázky na etická témata v medicíně jako je eutanázie, trest smrti nebo potrat. Na takové otázky se nebojte říci svůj názor a nenechte se rozhodit, když s vámi bude komise polemizovat. Chtějí zjistit jak dokážete reagovat a jak si dokážete stát za svým názorem.

Nikdy neskákejte při pohovoru druhým lidem do řeči, ikdyby to třeba dělali oni vám.

Pokud odpověď na nějakou otázku nevíte, nemlčte. Nebojte se říct “Nevím”. Ideálně k tomu ještě něco přidat – “Nevím to přesně, ale myslím si….” nebo “toto nevím, ale v jiném podobném případě….”.

Komisi potěší, když budete mít nějaké konkrétní důvody, proč chcete zrovna na jejich fakultu a tedy ne jen obecně na medicínu. Je tedy fajn vědět, čím je daná fakulta specifická nebo třeba jak se jmenuje její děkan. Určitě je potěší i znalost dalších osobností dané fakulty.

Ideálním způsobem, jak se na pohovor připravit je mluvit. Zkuste si tedy na daná témata pohovořit, ať už sami nebo s někým dalším. Jedna věc je totiž udělat si na problematiku názor “v hlavě” a druhá věc je svůj názor formulovat slovně. Nepodceňujte to a čas zbývající do pohovorů věnujte nacvičování svého mluveného projevu. Další, co můžete přitom udělat je, přestavit si, jaké protiargumenty k vašemu názoru by mohla mít protistrana a jak byste na ně reagovali.

Nenechte se rozhodit různými historkami z diskusních fór typu “Jedna moje kamarádka tam řekla úplně vše a přesto ji vyhodili” apod. Sami víte, jak funguje šíření podobných historek, každý další si tam něco přimyslí a nakonec je z toho hrůzostrašná legenda.

Doporučuji vám zkouknout pár dílů pořadu Diagnóza v archivu ČT. Každý díl je o nějaké nemoci, syndrumu nebo léčebném postupu. Vždy tam vystupuje pacient i doktor, takže máte pohled z obou stran a také jsou tam všechny operace a další opravdu podrobně natočeny. Takže úplně super na nasátí informací, o kterých pak můžete mluvit. V archivu je několik set (!) dílů. Namátkou některá témata: Defibrilátor a magnetická rezonance, Plastika aortální chlopně Náhlá srdeční smrt, Poruchy růstu, Hormonální systém, Turnerův syndrom, Dětský diabetes, Nemoci štítné žlázy, Atopický ekzém, Rakovina kůže, Popáleninové trauma, Lupénka, Léčba Crohnovy choroby, Léčba obezity, Fenylketonurie, Nádory tlustého střeva, Celiakie, Autismus malých dětí, Psychotické poruchy, Stres, Deprese, Schizofrenie, Degenerativní onemocnění páteře, Skolióza, Poruchy spánku, Plicní embolie, Kuřácká plicní nemoc, Cystická fibróza. Otázy na tyto nemoci se objevují zejména na 2.LF.

Na závěr pár tipů na témata, o kterých se mluví na pohovorech celkem často objevují a které vás mohou zaskočit: co to je a jak funguje lékařská komora, jak funguje zdravotní pojištění v České republice, jak se jmenuje aktuální minstr zdravotnictví ČR, co je to fakultní nemocnice nebo třeba otázky na historii medicíny – i tady pro vás máme materiál, který může pomoci.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>