Tipy na den D od těch, co si přijímačkami prošli loni

33622094_10217068985860661_8927886412968099840_n

Zeptali jsme se pár lidí, kteří dělali přijímačky na medicínu minulý rok, co by doporučili vám, kteří do toho jdete letos. Tady je výsledek:

Hradec Králové
Libuška píše: Tu mi pomohla rada nad zlato – keď nevieš, nekrúžkuj! Fakt! Tu som to išla len skúsiť, lebo nejak intenzívne som sa na tieto prijímačky nepripravovala. A okrem toho, berú naozaj málo ľudí. Ale táto rada sa vyplatila,lebo som mala istotne viac neoznačeného ako označeného. A spravila som to! Pri týchto prijímačkách sa body strhávajú, preto si treba dobre rozmyslieť, čo označiť. Isto však netreba mat blbý pocit, ak je viac ako polovica testu neoznačená. Mne to pomohlo.

1.LF UK
Terka píše: Rozhodně doporučuji vzít si s sebou něco sladkého, přijímačky trvají dlouho a jsou hodně energeticky náročné. Zároveň bych si vzala lehčí oběd, aby to pak člověka neutlumilo (setkala jsem se s tím, že lidé šli na oběd do restaurace, kde se hodně najedli, a pak byli během testu vyřízení). Důležité je si časově rozvrhnout dobu testu, zejména u fyziky a chemie, kde jsou výpočty. Test má sto otázek a odpovědi se píší do záznamového archu. Je nutné počítat s tím, že se někde můžu přepsat a následně budu vyplňovat arch znovu (když se to stane na začátku, je to ok, ale loni se mi to stalo 2x na konci a to jsem potom měla co dělat, abych to stihla vyplnit správně).

Zároveň jsou lidé občas překvapeni tím, že se najde určitý počet lidí, kteří záznamový arch odevzdávají hodně rychle. Důležité je si uvědomit, že z valné většiny jsou to lidé, kteří ty odpovědi natipovali a nenechat se tím znervóznit. Rozhodně nezapomeňte občanku a všechny věci, které potřebujete k přijímačkám. Dále je nutné se pořádně vyspat. S tím se pojí to, že občas mají studenti převrácený režim, protože se učí v noci. Pokud to tak máte, osobně doporučuji snažit se cca týden před přijímačkama obrátit si režim zpět. Přijímačky se píší ráno a když je mozek zvyklý začít pořádně fungovat až odpoledne, může to být problém.

LF MUNI
Libuška píše: Na tieto prijímačky som sa pripravovala najviac. Jednak preto, že sem som sa chcela dostať a tiež preto, že na pomaturitku sme čerpali z brnenských modeloviek. Každopádne, otázky si treba prejsť, pretože Brno má svoj štýl pýtania sa a treba si naň zvyknúť.
Fyzika sa mi zdala zo všetkých troch častí najľahšia, myslím, že tam neboli žiadne podrazy. Treba len dávať pozor na prevody jednotiek – na to, aká forma odpovede je v možnostiach. Biológia je podľa mňa najťažšia práve preto, že tam môže byť čokoľvek. Takže treba mať tak páru o všetkom, ale to buď sadne alebo nie. Pamätám si akurát, že sa dosť pýtajú na bunkový cyklus. V chémii je dobré vedieť názvoslovie, príklady (tých je tam dosť) a určite organiku (hlavne aminokyseliny).

Také všeobecné rady na Brno: najprv prejsť celý test a až na konci škrtať do odpovedníka, zaškrtnúť nejakú možnosť všade, keďže body sa neodčítavajú. Nebáť sa dať možnosť e), ak vám nič nesedí (myslím, že na chémii bolo éčok naozaj dosť). Keď nevieš nejakú otázku, tak sa ňou nezapodievaj a choď ďalej a na konci to môžeš tipnúť.

Plzeň
Eliška píše: Přijímačky sem mi příjdou jedny z nejrozumnějších. Pochopit fyziku si mi poprvé v životě podařilo v pomaturitním studiu NaLékařskou.cz a je to absolutně dostatečné k přijímačkám. Doporučila bych pořádně se vyspat a jet tam s tím, že to prostě nějak dopadne. V biologii si pamatuju, že se rádi ptají na jména objevitelů. Ve fyzice jsem používala základní vzorečky a chemii si už nepamatuju, ale taky tam bylo jen pár příkladů. Myslím, že kdo si pár dní předem projde modelovky a na přijímačkách si zachová klidnou hlavu, tak je veliká pravděpodobnost, že se dostane.

K přijímačkám obecně
Hanka píše: Ikdyž jsem se loni nedostala, tak mě přijímačky ukázaly, jak ta příprava bude těžká a taky nevzdávat se. Na přijímačky je nejlepší jít s pocitem, že jste udělali maximum a teď je třeba ho předvést. Snažit se koncentrovat a nadopovat se cukry a nenechat se rozhodit lidmi, kteří odevzdávají dřív. Zkusit vypnout okolí a soustředit se jen na test. Kolečka v záznamovém archu jsem si nejdříve označila tužkou a když jsem udělala chybu, tak jsem ji vygumovala. Až ve finále jsem arch vyplnila perem.

Vítek píše: Rozhodně je psát s klidnou hlavou a pořádně se na ně vyspat. Nezoufat, když se nedostanu na jednu LF (nemusí ti sednout forma testu a otázky, ty jsou na každé fakultě rozdílné). Když to nevyjde a opravdu to chceš dělat, zkus to další rok. Mám hodně spolužáků, kteří se dostali až napodruhé.

Máte pocit, že jste přípravě na přijímačky nedali úplně všechno, co jste mohli? Leccos můžete dohnat na našich last minute kurzech. Na nich během jednoho dne probereme daný předmět s důrazem na důležité věci, které se objevují v přijímačkových testech. Na výběr je chemie, biologie, fyzika na 2.LF UK, fyzika na 3.LF UK a fyzika na MUNI.

Pokud máte další tip, nevájte ho přidat do komentáře.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>