Na co si dát pozor při výběru pomaturitního kurzu

pomaturitko

Rozhodla jsem se sepsat pár základních rad pro zájemce o studium v pomaturitních přípravách na medicínu.

Letos jste maturovali a nevyšlo to s přijímačkami na vaši vysněnou školu? Nejste v tom sami, vždyť třeba na lékařské fakulty berou i jen 10 % uchazečů. Co teď s volným rokem? Možností je několik. Můžete vyjet do zahraničí nebo třeba zkusit pracovat. Další alternativou je zasvětit tento volný čas přípravě na přijímačky, aby to na příštích přijímačkách vyšlo. V posledním jmenovaném případě často sáhnete po přípravném pomaturitním kurzu.

No a protože já sama se v této branži pobybuji již více než pět let, rozhodla jsem se sepsat pár základních rad pro ty, kteří nad takovou přípravou přemýšlejí. Nabízené služby se totiž mohou velmi lišit a to zejména proto, že organizace takových kurzů není zakotvena v zákoně. Jedinou výjimku tvoří pomaturitní studium cizího jazyka. Podrobnosti si můžete prostudovat přímo na stránkách Ministerstva školství.

A jaké jsou tedy ty základní rady?

Víte kdo v kurzu učí?

Proklamace typu “zkušení lektoři” nebo “ti nejlepší odborníci v daném oboru” jsou sice líbivé, ale naprosto nicneříkajíci. Chtějte vědět jména a profily lidí, kteří vás mají učit. Zvláště v celoročním kurzu by nemělo jít o to, že jen “biflujete” modelovky. A proto by daní lektoři měli být opravdoví odborníci na daný předmět a hlavně musí zaujmout. Mě vždy jímá hrůza, když čtu, že například fyziku učí medik. To, že někdo sám přijímačky udělal, ho ještě nekvalifikuje k tomu, učit ostatní.

Kolik lidí bude v kurzu?

Další věc, kterou je dobré si ujasnit před přihlášením. Kolik lidí navštěvovalo kurz minulý rok v daném městě? Rozdíly jsou totiž značné, zatímco někde budete ve třídě s 15 dalšími lidmi, jinde to může být až 100(!) lidí v jedné posluchárně, v obou případech za stejné peníze. Dobré je také vědět, jakým způsobem je výuka organizována. Ono na první pohled líbivé “výuka je vedena vysokoškolským stylem” často znamená, že budete jen sedět a poslouchat na přednáškách.

Jak je to se statusem studenta?

Na status studenta v pomaturitním studium máte nárok pouze v denním pomaturitním studiu cizího jazyka, kde je výuka časově organizována jako na střední škole, tedy od začátku září do konce červa, od pondělí do pátku, čtyři až pět vyučovacích hodin cizího jazyka denně. Tedy pozor, pokud vám někde nabízí status studenta na pomaturitním studiu připravujícím na VŠ a nepřidá k tomu pomaturitní studium jazyka s patřičnou časovou dotací, tak na to nemá právo. Pár hodin angličtiny týdně opravdu nestačí.

Většina našich žáků to dělá tak, že studium u nás kombinuje s brigádou. Ta se dá v dnešní době sehnat v Praze a v Brně velice jednoduše a i finanči ohodnocení stoupá. Je to i podle mého ideální kombinace, protože na brigádě si odpočinete od učení a vyděláte si nejen na případné bydlení v Praze/Brně, ale i na zvýšené výdaje spojené s tím, že po dobu těch 10 měsíců nejste student. A zdravotní pojištění za vás platí zaměstnavatel. Pokud nebudete pracovat, jde tedy o placení zdravotního pojištění, jehož současná měsíční výše je 1647 Kč. Další možností je být přihlášen na pracovním úřadě, v tom případě za vás platí zdravotní pojištění stát. Pro úplnost – další cestou, kterou pár lidí šlo, je přihlásit se na nějakou VŠ, kde dodatečně přijímají i v této době, ale to si také myslím, že je vcelku zbytečné.

Jaké jsou obchodní podmínky?

Pomaturitní studium připravující na vysokou školu je vcelku nákladná záležitost jak finančně tak časově, a proto byste měli znát podmínky předem. Pokud na stránkách chybí obchodní podmínky a vy se je máte dozvědět až na místě při složení zálohy, tak je to velmi podezřelé.

Nejlepší je samožejmě vždy osobní zkušenost někoho, kdo si daným kurzem prokazatelně prošel. Například my bereme reference pouze z našich facebookových stránek, tak aby si každý mohl udělat představu, kdo příspěvěk napsal a popřípadě ho i oslovit.

No a takto třeba vypadá zkušenost Jany, který k nám tento rok chodila v Brně do pomaturitka:

Vedeli ste, že väčšina prijatých študentov na medicíne sa tam dostala až na druhýkrát, niektorí až na tretí? Ja som to nevedela. A neverila som tomu. A nechápala som, prečo to tak je. Až kým som si pred pár týždňami mohla povedať, že odteraz k tej väčšine patrím aj ja.
Dovolím si tvrdiť, že dôvod prečo to tak je, je ten, že sústavna príprava na kvalitne zvládnutú maturitnú skúšku a zároveň úspešne prijatie na vysnívanú fakultu je skoro nemožné. (vlastná skúsenosť friends.) Po odoznení pichľavého pocitu z neprijatia minulý rok, som sa rozhodla pre tento pomaturitný kurz. A bola to moja najlepšia životná voľba doteraz!
Neviem dostatočne slovami vyjadriť vďaku, ktorú cítim k lektorom kurzu. Bez ich záujmu, času a nadšeniu by som nebola tam, kde som teraz.
Sú to všetci profesionáli, ktorí naozaj vedia čo robia. Zo strašiaka menom fyzika sa pre mňa počas kurzu stala veľmi zábavná, niekedy až oddychová forma zábavy vďaka skvelej Kláre:) Na biológii (v Brne) som mala možnosť v dvoch semestroch spoznať dve veľmi múdre a šikovné lektorky, Stanku a Katku. Obe mali vlastný štýl učenia, ale ani jeden sa neminul účinku No a chémia je obsahom (aspoň pre mňa) kameň úrazu. Tam bolo treba niektoré veci opakovať a opakovať a opakovať. Ale lektor Janíčko to zvládol s chladnou hlavou, a úspešne!
Ovšem, značná časť práce je na vás samých. Kto si myslí, že tým, že je v škole 4 dní v týždni a “učí” sa len a len na príjimačky bez toho aby doma pohol prstom, pochopí, že to tak nefunguje. Súhlasne kývem hlavou pri názoroch, že sa treba učiť aj po 4 hodinách na kurze a každý deň.
Lektori podajú pomocnú ruku, dodajú potrebný materiál a ešte niečo navyše. Ale. To čo z toho vyčarujete, je na vás.
Výberom tohto kurzu pre najbližší rok Vášho života určite nešliapnete vedľa. Ba naopak, dostanete vidinu vysneného budúceho života v bielom.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>